Eğitim insanın yaşamı boyunca sürmesi gereken bir olgu ve süreçtir. Okul Öncesi dönem ise yaşamın temelidir. Bu dönemde öğrenme hızı çok yüksektir.
Okulumuz 2009 yılında okul öncesi eğitimin her çocuk için gerekli olduğu inancıyla Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığına bağlı Özel yeşil Koza Kreş ve Gündüz Bakımevi olarak kurulmuştur. Daha sonra Kreş bölümü faaliyetlerini durdurarak, Yeşil Koza Gündüz Bakımevi olarak eğitim vermeyi sürdürmüştür.2016 yılında okul öncesi eğitim faaliyetlerini Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Anaokulu olarak sürdürmek amacıyla gerekli tadilat ve çalışmalar yapılmış, 02 Ocak 2017 tarihinden itibaren Milli Eğitim Bakanlığına bağlanarak ” Özel Yeşil Koza Anaokulu ” olarak faaliyet ve eğitimlerimize devam edilmektedir.
Kurum olarak en temel hedefimiz; eğitimde bireysel farklılıkları dikkate alarak çocuklarda özgüven gelişimini destekleyerek, sorumluluk alabilen, sosyal becerilere sahip, dış disiplinden çok iç disiplin sahibi çocuklar yetiştirmek.  High-scoop, Montessori ve çoklu zeka  uygulamalarını içeren eğitim programlarımızla çocukların var olan kapasitelerini, kendi ilgi alanlarını ve yeteneklerini fark etmelerini amaçlıyoruz. Oyun,bu yaş grubundaki çocuklar için en uygun öğrenme yöntemidir. Bu nedenle bütün etkinliklerimiz oyun temelli düzenlenmektedir. Bu doğrultuda öğretmen kadromuzu oluştururken özgüven sahibi, güçlü iletişim becerisi olan, pozitif, yaratıcı, empati yeteneği olan ve biz dilini kullanabilen öğretmenler seçmeye özen gösteriyoruz.  Özel Yeşil Koza Anaokulu toplam 220 m² kapalı kullanım alanı ve çam ağaçları arasında 130 m² bahçesiyle Kozyatağı bölgesinde hizmet vermektedir. Okulumuz müstakil  binadan oluşmaktadır. Bahçemizde kaydırak, salıncak,tırmanma aktive grubu, bisiklet,araba,tahteravalli gibi tüm oyun grupları mevcuttur. Ayrıca bahçemizde çiçek yatiştirme, biber, domates, salatalık yetiştirme etkinlikleri 
öğrencilerimizle beraber yapılmaktadır. Her yaş grubu için geniş alanlı sınıflar mevcuttur. Her sınıf ilgi köşelerine (Evcilik köşesi, Sanat köşesi, Kitap köşesi, Fen-doğa köşesi) göre düzenlenmiştir. Ayrıca okulumuzda kapalı devre kamera sistemi mevcuttur.
Okul Psikolojik danışmanımız tarafından haftanın her günü, öğrencilerimizin gözlemleri yapılmakta bunlar çeşitli testlerle değerlendirilmekte, 5+ yaşındaki hazırlık sınıfı öğrencilerimize okula hazırlık testi uygulanmaktadır. Ayrıca velilerimizle danışmanlık hizmeti verilmektedir.